Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego

Oferta WTL UŚ

Nadchodzące wydarzenia

Nie ma nadchodzących wydarzeń

konsultacje - wyjątki

zgłoszone przez pracowników wyjątki w zwykłych terminach konsultacji: brak zgłoszeń

zajęcia dydaktyczne - zmiany/wyjątki

zgłoszone przez pracowników zmiany/wyjątki w zwykłych terminach zajęć dydaktycznych: brak zgłoszeń

Lista wydarzeń

<< Kwiecień Maj 2018 Czerwiec >>
<< 2017 Sty  Lut  Mar  Kwi  Maj  Cze  Lip  Sie  Wrz  Paź  Lis  Gru   2019 >>
poniedziałek 14 maj 2018 od 0900 - Konferencja "Myśląc Ojczyzna… Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę"
Autor: MB  Kategoria: sympozja 
Rozpoczęcie: poniedziałek 14 maj 2018 od 0900do1700
Dnia 14 maja 2018 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się trzecia konferencja realizowana w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, którego inicjatorami są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Tym razem będzie to debata „Myśląc Ojczyzna… Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę”.

Obywatelskość i patriotyzm to temat trzeciej konferencji organizowanej w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, którego inicjatorami są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Na projekt składa się dziesięć konferencji tematycznych podejmujących zagadnienia z zakresu życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego. Poszczególne spotkania odbywają się w różnych ośrodkach akademickich w kraju, podsumowanie przedsięwzięcia planowane jest podczas kongresu w Krakowie w 2019 roku.

Najbliższa konferencja odbędzie się 14 maja 2018 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Debata „Myśląc Ojczyzna… Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę” poświęcona zostanie tytułowym zagadnieniom oraz ich polskim formom wyrazu. Organizatorami spotkania są: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Archidiecezja Katowicka oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Zgłoszenie na konferencję możliwe jest przez stronę internetową Ministerstwa.
Formularz rejestracyjny oraz program konferencji dostępne są na stronie www.nauka.gov.pl.

Zgłoszenia udziału przyjmowane są do 11 maja.

Konferencji towarzyszą wystawy:

„Śląsk – droga do Niepodległej” – wystawa została przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i dofinansowana z programu dotacyjnego Niepodległa. Upamiętnia historię Powstań Śląskich i plebiscytu, najważniejszych wydarzeń w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do odrodzonego, niepodległego Państwa Polskiego po kilkuset latach funkcjonowania pod czeską i niemiecką jurysdykcją. Ekspozycja na 25 planszach prezentuje m.in. Śląsk od zarania dziejów aż do Traktatu Wersalskiego, sprawę polską na arenie międzynarodowej w trakcie I wojny światowej, sytuację na Śląsku przed wybuchem Powstań, ich genezę i przyczyny, kalendarium wydarzeń i wystąpienia zbrojne Ślązaków w latach 1919-1921, plebiscyt na Górnym Śląsku z 20 marca 1920 roku, powitanie Wojska Polskiego w 1922 roku i ustanowienie województwa śląskiego.

„Silesius” – Merytorycznie wystawę przygotował Związek Górnośląski. Ekspozycja powstała przede wszystkim po to, by przypomnieć Polsce i Europie o Górnym Śląsku, jego różnorodności i – trwającej ponad 600 lat - wierności Polsce przez pryzmat postaci, które współtworzyły śląską historię. Wystawa była prezentowana w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Oprócz sylwetek wybitnych Ślązaków, przedstawia także architekturę Nikiszowca, obrazy śląskich malarzy nieprofesjonalnych z prywatnej kolekcji Stanisława Gerarda Trefonia, rzeźby w węglu oraz fotogramy zabrzanina Arkadiusza Goli.

Liczba nadchodzących wydarzeń: 10
wtorek 22 maj 2018 Rada Wydziału Teologicznego UŚ
piątek 25 maj 2018 XXIII Wieczór teologiczny „Po co chrześcijanom Żydzi?”
sobota 09 czerwiec 2018 Sympozjum "Św. Szarbel i duchowość Kościoła na Wschodzie"
poniedziałek 18 czerwiec 2018 Konferencja naukowa „Wirtualna rzeczywistość - realne dylematy. Uprzedmiotowiony człowiek w świecie upodmiotowionych rzeczy?”
czwartek 21 czerwiec 2018 Rada Wydziału Teologicznego UŚ
piątek 14 wrzesień 2018 Poszerzona Rada Wydziału Teologicznego UŚ
czwartek 04 październik 2018 Inauguracja roku akad. 2018/2019
niedziela 14 październik 2018 Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego w katowickiej katedrze
poniedziałek 15 październik 2018 Spotkanie: "Gnostycyzm, hermetyzm, manicheizm w starożytności, średniowieczu i dzisiaj. Stan badań"
wtorek 16 październik 2018 Rada Wydziału