Nowa pozycja z serii: Źródła do Dziejów Kościoła Katolickiego na Górnym Śląsku (dodano: 17.10.2019 - 16:35 )
Informujemy, że ukazał się 25 tom z serii: Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku: Józef Gawlina, In viam pacis. Dziennik Biskupa Polowego Wojska Polskiego 1939-1945, wstęp i edycja Jerzy Myszor, Katowice 2019, [wyd.] WueM, KSJ, ss. 720.
Józef Gawlina, syn ziemi raciborskiej, ksiądz diecezji katowickiej, Biskup Polowy Wojska Polskiego Drugiej Rzeczypospolitej, opiekun polskich emigrantów i uchodźców rozsianych po całym świecie. Zostawił po swoim bogatym życiu szczególne świadectwo – Dziennik, a więc nie wspomnienia pisane po latach, ale notatki czynione z dnia na dzień, a niejednokrotnie z godziny na godzinę. W czasie II wojny był świadom, pisząc Dziennik, że uczestniczy w najważniejszych dla Polski wydarzeniach. Był wśród tych, którzy nie poddali się, walcząc na wszystkich frontach II wojny światowej. Był we Francji, gdzie formował się rząd RP na uchodźstwie, przy rządzie polskim w Londynie, wśród zesłańców polskich w Związku Sowieckim, razem z żołnierzami na Bliskim Wschodzie, pod Monte Cassino, pod Ankoną i Bolonią, oznaczony orderem - krzyżem Virtuti Militari. Baczny obserwator i zarazem uczestnik wydarzeń, które tworzyły losy Polski wprawdzie pokonanej, ale niezwyciężonej. Lektura jego Dziennika pozwala śledzić na bieżąco, jak tworzy się Historia powojennej Europy. Arcybiskup Wiktor Skworc
Nowa pozycja z serii: Źródła do Dziejów Kościoła Katolickiego na Górnym Śląsku (dodano: 19.09.2019 - 12:39 )
Informujemy, że ukazał się 24 tom z serii: Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku: Materiały źródłowe do biografii naukowej ks. prof. Wincentego Myszora (wybór korespondencji), opr. Katarzyna Tałuć, Katowice 2019. Prezentowana edycja listów tematycznie dotyczy warsztatu naukowych ks. prof. W. Myszora – wybitnego patrologa, zajmującego się zwłaszcza problematyką gnozy wczesnochrześcijańskiej. Jest to edycja korespondencji, którą prowadził z różnymi ośrodkami naukowym w Polsce. Część dokumentacyjną poprzedza opracowanie biograficzne z zaakcentowaniem tylko tych wątków w życiorysie naukowym ks. W. Myszora, które zrekonstruowano na podstawie cytowanych listów. Niniejsze opracowanie kierowane jest do osób zainteresowanych biografistyką kapłanów śląskich, historią nauki, zwłaszcza patrystyki, oraz rozwojem oficyn wydawniczych w Polsce po 1945 r.
Nowa publikacja (dodano: 20.05.2019 - 23:04 )
Informujemy, że w Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego ukazała nowa publikacja pracownika Katedry Teologii Patrystycznej i Historii Kościoła: Ks. Damian Bednarski, Biskup Józef Gawlina jako opiekun Polaków na emigracji, Katowice 2019, ss. 566.
Z radością informujemy, że w Księgarni św. Jacka ukazał się XIX tom z serii: Biblia Impulsy: Ks. Dawid Ledwoń, Apokalipsa Świętego Jana. Wstęp, przekład z oryginału, komentarz, Katowice 2019.
Biblioteka z Nag Hammadi. Kodeks IX (dodano: 23.02.2019 - 12:20 )
Pod auspicjami Centrum Badań nad Gnostycyzmem i Doktrynami Pokrewnymi oraz Katedry Teologii Patrystycznej i Historii Kościoła ukazał się kolejny tom serii „Studia Antiquitatis Christianae. Series Nova”, który nosi tytuł: „Biblioteka z Nag Hammadi. Kodeks IX”. Publikacja zawiera zebrane razem tłumaczenia trzech utworów z Nag Hammadi: Melchizedek, Oda o Norei oraz Świadectwo Prawdy, wchodzących w skład kodeksu IX. Autorem tłumaczeń jest śp. ks. prof. Wincenty Myszor. Wydawcą tomu jest Fundacja Centrum Badań nad Historią Kościoła im. ks. prof. Wincentego Myszora (WueM).