17 październik od 1300

ks. J. Myszor: konsultacje odwołane

ks. W. Surmiak: środa 9.10 w godz. 12.00-13.00

ks. R. Dappa: w piątek (11.10) w godz. 9.30-10.15

M. Kozubek: 14.12., godz. 15:30-17:00 (zamiast 10.12.)

Newsy - Kategoria 'Publikacje'

Nowa pozycja z serii: Źródła do Dziejów Kościoła Katolickiego na Górnym Śląsku (dodano: 19.09.2019 - 12:39 )

Informujemy, że ukazał się 24 tom z serii: Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku: Materiały źródłowe do biografii naukowej ks. prof. Wincentego Myszora (wybór korespondencji), opr. Katarzyna Tałuć, Katowice 2019.
Prezentowana edycja listów tematycznie dotyczy warsztatu naukowych ks. prof. W. Myszora – wybitnego patrologa, zajmującego się zwłaszcza problematyką gnozy wczesnochrześcijańskiej. Jest to edycja korespondencji, którą prowadził z różnymi ośrodkami naukowym w Polsce. Część dokumentacyjną poprzedza opracowanie biograficzne z zaakcentowaniem tylko tych wątków w życiorysie naukowym ks. W. Myszora, które zrekonstruowano na podstawie cytowanych listów. Niniejsze opracowanie kierowane jest do osób zainteresowanych biografistyką kapłanów śląskich, historią nauki, zwłaszcza patrystyki, oraz rozwojem oficyn wydawniczych w Polsce po 1945 r.

Nowa publikacja (dodano: 20.05.2019 - 23:04 )

Informujemy, że w Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego ukazała nowa publikacja pracownika Katedry Teologii Patrystycznej i Historii Kościoła: Ks. Damian Bednarski, Biskup Józef Gawlina jako opiekun Polaków na emigracji, Katowice 2019, ss. 566.

Szczegóły: https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/19773

Fragment treści: https://wydawnictwo.us.edu.pl/sites/wydawnictwo.us.edu.pl/files/biskup_jozef_gawlina_czw_st_e.pdf

Nowa publikacja (dodano: 24.04.2019 - 21:35 )

Z radością informujemy, że w Księgarni św. Jacka ukazał się XIX tom z serii: Biblia Impulsy: Ks. Dawid Ledwoń, Apokalipsa Świętego Jana. Wstęp, przekład z oryginału, komentarz, Katowice 2019.

Nowa publikacja (dodano: 28.03.2019 - 21:20 )

W Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego ukazała się monografia: L. Szewczyk, Głoszenie słowa Bożego w środowisku zsekularyzowanym, Katowice 2019.

Nowa publikacja (dodano: 28.03.2019 - 17:23 )

W serii „Studia i Materiały Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach" ukazał się tom 91: Dialog w perspektywie mikrostruktur społecznych. Ujęcie interdyscyplinarne, red. A. Kłos-Skrzypczak, Katowice 2019.

Nowy zeszyt Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych (dodano: 27.03.2019 - 09:16 )

Informujemy, że ukazał się nowy zeszyt Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych (nr 51,2 - 2018). Dostęp on-line.

Nowa publikacja (dodano: 23.02.2019 - 12:45 )

W serii „Studia i Materiały Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach" ukazał się tom 90: B. Biela, I. Celary, Wsłuchani w Ducha. Ku odnowie wspólnoty parafialnej ‒ rodziny Bożej, Katowice 2019.

Biblioteka z Nag Hammadi. Kodeks IX (dodano: 23.02.2019 - 12:20 )

Pod auspicjami Centrum Badań nad Gnostycyzmem i Doktrynami Pokrewnymi oraz Katedry Teologii Patrystycznej i Historii Kościoła ukazał się kolejny tom serii „Studia Antiquitatis Christianae. Series Nova”, który nosi tytuł: „Biblioteka z Nag Hammadi. Kodeks IX”. Publikacja zawiera zebrane razem tłumaczenia trzech utworów z Nag Hammadi: Melchizedek, Oda o Norei oraz Świadectwo Prawdy, wchodzących w skład kodeksu IX. Autorem tłumaczeń jest śp. ks. prof. Wincenty Myszor. Wydawcą tomu jest Fundacja Centrum Badań nad Historią Kościoła im. ks. prof. Wincentego Myszora (WueM).

Pozycję można nabyć za pośrednictwem strony internetowej: https://silesia.edu.pl/exlibris/?111,kodeks-ix-biblioteki-z-nag-hammadi

Nowy tom Studiów Pastoralnych (dodano: 12.01.2019 - 19:29 )

Informujemy, iż ukazał się nowy tom Studiów Pastoralnych (nr 14, 2018). On-line dostępne są słowo wstępne Redakcji oraz spis treści i summaria artykułów. Jednocześnie uruchomiony został pełny dostęp on-line do wszystkich tekstów tomu nr 12 (2016).

Nowa publikacja (dodano: 13.06.2018 - 08:00 )

Jakub Kamiński, Praesidium fidei. Dziewictwo Maryi w debacie apologetycznej Ojców Kościoła IV wieku, Katowice 2018.

Z radością informujemy, że pod patronatem Katedry Teologii Patrystycznej i Historii Kościoła ukazał się 20 tom serii Studia Antiquitatis Christianae. Series Nova, który nosi tytuł: „Praesidium fidei. Dziewictwo Maryi w debacie apologetycznej Ojców Kościoła IV”. Problemem badawczym publikacji jest odwoływanie się do dziewictwa Maryi jako argumentu w dyskusji apologetycznej Ojców Kościoła IV wieku. Analizy zawarte w niniejszej pracy są przeprowadzone w kluczu metody analityczno-syntetycznej. Praca składa się z trzech części. W pierwszej jest ukazane dziewictwo Służebnicy Pańskiej w kontekście obrony bóstwa Jezusa. Druga część prezentuje argument dziewictwa Matki Jezusa w kontekście obrony realizmu człowieczeństwa Syna Bożego. Trzecia natomiast jest poświęcona dziewictwu Maryi w kontekście obrony życia konsekrowanego. Autorem publikacji jest o. Jakub Kamiński OCD. Wydawcą tomu jest Fundacja Centrum Badań nad Historią Kościoła im. ks. prof. Wincentego Myszora (WueM) oraz wydawnictwo Flos Carmeli. Pozycję można nabyć za pośrednictwem strony internetowej: silesia.edu.pl/exlibris