ks. A. Abdank-Kozubski: odwołane 17.01. (L 4)

ks. A. Malina: w dniu 18.01.2018 odwołane (delegacja)

M. Gwóźdź: w czasie sesji: 2 lutego, godz. 12.00-15.00

A. Maliszewska: odwołane (L4)

ks. P. Sawa: przeniesiobe z wtorku na środę, 24.01, godz. 8.45-9.30 i 11.30-12.15

M. Kozubek: odwołane do 26.01.2018

ks. B. Kuźnik: z 21 grudnia 2017 przeniesione na 18 stycznia godz. 14.00-15.30, 11 stycznia - 10.00-11.30

M. Czarnuch: w czasie sesji: 31 stycznia, godz. 8:30-10:00; 1 lutego, godz. 8:30-10:00

ks. A. Abdank-Kozubski: odwołane 17.01. (L 4)

ks. A. Malina: w dniu 18.01.2018 odwołane (delegacja)

M. Gwóźdź: zajęcia z cywilnego prawa małżeńskiego (III rok NOR, stacjon.) z 16.11 oraz z 23.11 przeniesione na 11.01 oraz 18.01

A. Maliszewska: L4, zajęcia odbędą się wg planu - zastępstwo

ks. P. Sawa: 1 rok NoR "Podstawy teologii" zamiast we wtorek zajęcia w środę, 24.01, godz. 9.45-11.15, sala 202

12.07.2017 - 17:17 (MB) | kategoria: Z życia WTL |   Wersja do druku

Szkoła Letnia St. Thomas Univeristy

Kim jest św. Jan Paweł II? Co Go kształtowało w okresie, w którym wzrastał w swojej ojczyźnie? Czym charakteryzowały się totalitaryzmy XX wieku na terenie Polski? Jakie są cechy charakterystyczne polskiej kultury? Na czym polega fenomen polskiej religijności? Na te i inne pokrewne pytania starali się zdobyć odpowiedź profesorowie i studenci St Thomas University z Houston USA, w ramach Szkoły Letniej (Study Abroad Group), która odbyła się w dniach od 10 do 24 czerwca. Kurs, którego zagraniczna część odbyła się w Polsce, został zainaugurowany w bieżącym roku akademickim na Teksańskim uniwersytecie, który kilka miesięcy temu podpisał umowę o współpracy i wymianie studentów oraz profesorów z Wydziałem Teologicznym UŚ. Pomysłodawcą kursu jest prof. John P. Hittinger założyciel John Paul II Forum. Amerykańscy studenci przygotowywali się do pobytu i studiowania w Polsce, uczestnicząc w wykładach na St Thomas University w Houston. Zajęcia obejmowały m. in. podstawowy kurs języka polskiego, którego znajomością mogli się wykazać podczas pobytu w Polsce.

Na naszym Wydziale czekały na gości z USA dodatkowe wykłady, które pogłębiły znajomość historii, kultury i religijności naszego kraju. Ks. dr hab. Henryk Olszar wprowadził zagranicznych słuchaczy w ogólny zarys historii Polski i Śląska. Ponadto dogłębnie została naszym gościom przedstawiona historia Polski i Kościoła w czasie II wojny światowej oraz w następującym po nim okresie komunistycznego totalitaryzmu. Profesor Kathleen Haney z St Thomas University wygłosiła wykład nt. fenomenologii Edyty Stein (św. Teresy Benedykty of Krzyża). O inspiracjach literackich, które kształtowały Karola Wojtyłę/św. Jana Pawła II mówiła w swoim wystąpieniu P. Prof. UE dr hab. Aleksandra Pethe z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W ramach wykładów wyjazdowych goście z USA w Częstochowie zapoznali się z polską pobożnością Maryjną, a w Czernej i Wadowicach z duchowością karmelitańską św. Jana od Krzyża.

Nie zabrakło nawiedzenia licznych miejsc, które naznaczone są obecnością Karola Wojtyły/św. Jana Pawła II: Piekary Śląskie, Częstochowa, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Obóz KL Auschwitz, Kraków, Czerna, Tyniec, Mogiła, Nowa Huta – Bieńczyce, Warszawa ze swymi licznymi sanktuariami, zabytkami i muzeami.

Nie zabrakło przeżywanej pierwszy raz w życiu przez naszych gości procesji Bożego Ciała oraz koncertu symfonicznego w katowickiej sali NOSPR. Z kulinariów Amerykanom do gustu przypadł ślonski obiod, kołocz i pierogi w dużych ilościach.

W Warszawie nasi amerykańscy goście poprzedzili wizytę swojego prezydenta, zaznajamiając się z historią Powstania Warszawskiego pod pomnikiem na Placu Krasińskich.

Polska zaskoczyła naszych gości pobożnością, bogactwem historii i zabytków. Urzekła pięknem, spokojem, życzliwością mieszkańców, umiłowaniem tradycji i oczywiście wyśmienitą kuchnią. Padały pytania o możliwość studiowania w Katowicach, a nawet zamieszkania w naszym kraju.

Pierwsza edycja szkoły letniej zakończyła się sukcesem. Już zaplanowano kolejną sesję w przyszłym roku, a jej najlepszymi ambasadorami będą tegoroczni uczestnicy wyprawy do Polski.

Galeria zdjęć.