Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego

Oferta WTL UŚ

Nadchodzące wydarzenia

Nie ma nadchodzących wydarzeń

konsultacje - wyjątki

zgłoszone przez pracowników wyjątki w zwykłych terminach konsultacji: brak zgłoszeń

zajęcia dydaktyczne - zmiany/wyjątki

zgłoszone przez pracowników zmiany/wyjątki w zwykłych terminach zajęć dydaktycznych: brak zgłoszeń

14.03.2018 - 01:41 (MB) | kategoria: Z życia WTL |   Wersja do druku  

Wystawa „Sue Ryder. Życie dla ludzi”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy przygotowanej przez Muzeum Sue Ryder z Warszawy, prezentowanej w dniach 12-17 marca na trzecim piętrze Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Sue Ryder to znana na całym świecie brytyjska działaczka charytatywna, która swe losy bardzo mocno związała z Polską. W 1953 roku założyła w Anglii fundację swego imienia, jako Żywy Pomnik ofiar I i II wojny światowej, żeby nieść pomoc wszystkim potrzebującym i cierpiącym. W ciągu kilkudziesięciu lat działalności fundacja rozrosła się na wiele krajów świata. Najbardziej znana jest z tworzenia domów opieki, tzw. Domów Sue Ryder, oraz sklepów Sue Ryder, poprzez które zbierane są fundusze na działalność fundacji.

Związki Sue Ryder z Polską i jej miłość do naszego kraju sięgają czasów II wojny światowej, kiedy jako kilkunastoletnia dziewczyna służyła w korpusie FANY, przy Special Operations Executive, brytyjskiej agendzie rządowej, która organizowała ruch oporu na terenach okupowanych przez Niemcy. Przez większość wojny Sue pracowała w polskiej sekcji cichociemnych, gdzie poznała wielu Polaków, którzy zaimponowali jej wielką odwagą i miłością do ojczyzny.

Po wojnie zaczęła przyjeżdżać do naszego kraju, przywożąc transporty darów, głównie leków i ubrań. Zbudowała tu 30 domów opieki dla chorych i seniorów, hospicjów, ośrodków dla niepełnosprawnych, sal rehabilitacyjnych i oddziałów szpitalnych. Organizowała także wyjazdy wypoczynkowe dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych.

Za swą działalność społeczną otrzymała wiele orderów i wyróżnień, m.in. tytuły honoris causa kilku uczelni oraz tytuł para Anglii – jako siedzibę swego szlachectwa obrała Warszawę, dlatego nazywamy ją Lady of Warsaw. W 1993 roku została Honorową Obywatelką Warszawy. Choć nie lubiła tytułów i zaszczytów, bardzo ją to ucieszyło jako dowód, że Polacy uznali ją za swoją.

Obecnie Fundacja Sue Ryder w Polsce wspiera domy opieki stworzone przez jej patronkę, zbierając fundusze głównie poprzez sprzedaż darów w sklepach charytatywnych i zbiórki pieniężne. Można przekazać także 1% podatku dochodowego na cele fundacji, korzystając z darmowego formularza PIT: http://fundacjasueryder.pl/jak-mozesz-pomoc/

Więcej informacji:
www.fundacjasueryder.pl FB: https://www.facebook.com/fundacja.sueryder/
www.muzeumsueryder.pl FB: https://www.facebook.com/muzeumsueryder/

Kontakt:

biuro©fundacjasueryder.pl

tel. 22 646 58 55