E. Szwarczyńska: Z dn. 29.03. przeniesione na 25.03.(godz. 10.00-11.30)

ks. W. Kamczyk: 25.03. - odwołane

A. Maliszewska: z 9.04 na 2.04, godz. bez zmian

A. Maliszewska: Ćwiczenia z modułu „Kościół Chrystusowy” (rok IV) z 9.04 na 2.04, godz. bez zmian

23.02.2019 - 12:10 (MB) | kategoria: Konferencje naukowe - zapowiedzi |   Wersja do druku

Ogólnopolska Konferencja Interdyscyplinarna „Między katedrą a katedrą. Kościół a nauka, kultura i polityka”

Studenckie Koło Naukowe Teologów oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Śląskiego mają zaszczyt zaprosić studentów i doktorantów do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Interdyscyplinarnej pt. „Między katedrą a katedrą. Kościół a nauka, kultura i polityka”, która odbędzie się w budynku Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach w dniu 4 kwietnia 2019 r.

Celem konferencji jest pogłębianie wiedzy na temat wzajemnych relacji między chrześcijaństwem a nauką, kulturą i polityką – zarówno w historii, jak i obecnie, przybliżanie jej szerszemu gronu odbiorców oraz zaproszenie do otwartej dyskusji ludzi różnych środowisk, aby na tym gruncie budować mosty wzajemnego zrozumienia między religią a innymi istotnymi sferami życia człowieka.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, dlatego obrady będą się odbywać w czterech sekcjach tematycznych: 1) teologia i filozofia, 2) nauki przyrodnicze i ścisłe, 3) kultura i sztuka, 4) nauki humanistyczne i społeczne.

Do czynnego udziału zapraszamy studentów i doktorantów różnych kierunków. Abstrakty prosimy przesyłać do 3 marca 2019 r. (organizatorzy przewidują możliwość przedłużenia terminu zgłoszeń). Opłata konferencyjna dla zakwalifikowanych czynnych uczestników konferencji wynosi 50 zł.

Opiekę merytoryczną nad konferencją sprawuje ks. dr hab. Jacek Kempa, adiunkt w Katedrze Teologii Dogmatycznej i Duchowości Wydziału Teologicznego UŚ. W komitecie naukowym znajdą się również przedstawiciele innych dyscyplin, w zależności od tematyki nadesłanych abstraktów.

Wydarzenie rozpocznie się wykładem inauguracyjnym, który wygłosi ks. dr hab. Sławomir Zieliński, adiunkt w Katedrze Teologii Fundamentalnej, Misjologii i Filozofii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego UŚ.

W programie konferencji znajduje się również debata ekspercka, podczas której przedstawiciele czterech dyscyplin naukowych zmierzą się z tematem: „Indywidualizm i wspólnotowość. Wzajemne wykluczanie czy twórcza współpraca?”. Gośćmi debaty będą: dr hab. Piotr Bogalecki (literaturoznawstwo i kulturoznawstwo), dr Justyna Kijonka (socjologia i kulturoznawstwo), dr Ewa Wojtyna (psychologia i psychiatria) oraz ks. dr Grzegorz Strzelczyk (teologia dogmatyczna). Debata będzie tłumaczona na polski język migowy.

Konferencję patronatem honorowym objęli:
- Dyrektor Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ – prof. dr hab. Ryszard Koziołek
- Dziekan Wydziału Teologicznego UŚ – ks. dr hab. Antoni Bartoszek

Formularz zgłoszeniowy, szczegółowe informacje oraz lista proponowanych tematów są dostępne pod adresem: https://miedzykatedrami.wixsite.com/konferencyjna

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres e-mail: sekcja.historii.kosciola©gmail.com lub za pomocą https://www.facebook.com/Miedzykatedrami/