ks. M. Basiuk: przeniesione z 25.04. na 9.05., godz. 11.15-12.45

ks. J. Kempa: w dniu 25.04.2019 - odwołane.

ks. W. Surmiak: z 25.04 na 26.04, godz. 8.30-10.00

B. Urbanek: odwołane do 26.04.

L. Szymczyk: 26.04. - odwołane

B. Urbanek: odwołane do 26.04.

J. Pakuza: zmiana terminu zajęć z historii Kościoła (Studia podyplomowe) z 6.04 na 15.06

01.04.2019 - 10:38 (JK) | kategoria: Konferencje naukowe |   Wersja do druku

Konferencja „Między katedrą a katedrą. Kościół a nauka, kultura i polityka”

Studenckie Koło Naukowe Teologów oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Śląskiego mają zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Konferencję Interdyscyplinarną pt. „Między katedrą a katedrą. Kościół a nauka, kultura i polityka”, która odbędzie się w budynku Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach w dniu 4 kwietnia 2019 r., początek o godz. 9.00.
Własna strona konferencji

Celem konferencji jest pogłębianie wiedzy na temat wzajemnych relacji między chrześcijaństwem a nauką, kulturą i polityką – zarówno w historii, jak i obecnie, przybliżanie jej szerszemu gronu odbiorców oraz zaproszenie do otwartej dyskusji ludzi różnych środowisk, aby na tym gruncie budować mosty wzajemnego zrozumienia między religią a innymi istotnymi sferami życia człowieka.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:00 wykładem inauguracyjnym ks. dr. hab. Sławomira Zielińskiego pt. „Teologia – nauka – kultura – historia”. Następnie od 10:30 odbywać się będą obrady studencko-doktoranckie w pięciu sekcjach tematycznych: teologiczno-filozoficznej, psychologiczno-pedagogicznej, prawniczej, historyczno-społecznej oraz kulturoznawczej.

O godz. 15:30 rozpocznie się debata ekspercka, podczas której przedstawiciele czterech dyscyplin zmierzą się z tematem: „Indywidualizm i wspólnotowość. Wzajemne wykluczanie czy twórcza współpraca?”. Gośćmi debaty będą: dr hab. Piotr Bogalecki (literaturoznawstwo i kulturoznawstwo), dr Justyna Kijonka (socjologia i kulturoznawstwo), dr Ewa Wojtyna (psychologia i psychiatria) oraz ks. dr Grzegorz Strzelczyk (teologia). Debata będzie tłumaczona na polski język migowy.

Opiekę merytoryczną nad konferencją sprawuje ks. dr hab. Jacek Kempa, a w Komitecie Naukowym znaleźli się przedstawiciele ośmiu dyscyplin. Patronat honorowy sprawują: Dyrektor Kolegium ISM UŚ – prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz Dziekan Wydziału Teologicznego UŚ – ks. dr hab. Antoni Bartoszek.

Szczegółowy plan konferencji jest dostępny na stronie internetowej: https://miedzykatedrami.wixsite.com/konferencyjna