ks. R. Buchta: ze środy 23.10 przeniesiony na czwartek 24.10. – godz. 10.30-12.00

ks. W. Kania: 15-18.10. - odwołane

ks. J. Myszor: konsultacje odwołane

M. Kozubek: 14.12., godz. 15:30-17:00 (zamiast 10.12.)

ks. W. Kania: 15-18.10. - odwołane

15.12.2017 - 17:00 (MB) | kategoria: Publikacje |   Wersja do druku

Nowa pozycja z serii: Źródła do Dziejów Kościoła Katolickiego na Górnym Śląsku

W serii wydawniczej Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku ukazała się nowa pozycja (nr 19 serii): Duszpasterstwo polskie we Francji w świetle korespondencji arcybiskupa Józefa Gawliny i księdza Kazimierza Kwaśnego w latach 1949-1963. Edycja dokumentów, wstęp i opracowanie Michał Kłakus, Katowice - Trans en Provence 2017, Źródła do Dziejów Kościoła Katolickiego na Górnym Śląsku, t. 19, nakładem Fundacji Centrum Badań na Historią Kościoła im. ks. prof. Wincentego Myszora.
Na prezentowany zbiór składa się korespondencja Protektora Emigracji Polskiej ks. biskupa Józefa Gawliny i Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu ks. Kazimierza Kwaśnego. Dokumenty pozwalają na przybliżenie problemów z jakimi borykali się duszpasterze polskiej diaspory we Francji. Lektura przytoczonych dokumentów pokazuje napięcia, jakie powstały w okresie przedwojennym, ale były ciągle obecne po zakończeniu drugiej wojny światowej między polską i francuską wizją duszpasterstwa. Poznajemy spojrzenie abpa Józefa Gawliny na temat istoty kapłaństwa oraz jego rozumienie powszechności Kościoła katolickiego.