ks. R. Buchta: ze środy 23.10 przeniesiony na czwartek 24.10. – godz. 10.30-12.00

ks. W. Kania: 15-18.10. - odwołane

ks. J. Myszor: konsultacje odwołane

M. Kozubek: 14.12., godz. 15:30-17:00 (zamiast 10.12.)

ks. W. Kania: 15-18.10. - odwołane

26.04.2018 - 20:44 (MB) | kategoria: Publikacje |   Wersja do druku

Nowa pozycja z serii: Źródła do Dziejów Kościoła Katolickiego na Górnym Śląsku

Informujemy, że ukazał się 22 tom z serii: Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku: Tematyka religijna górnośląskich druków ulotnych i okolicznościowych XIX i XX wieku, red. naukowa Jerzy Myszor, Katowice 2018, wyd. WueM.
Praca zbiorowa na temat górnośląskich druków ulotnych w XIX i XX wieku to pokłosie panelu dyskusyjnego, który odbył się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 31 maja 2017 r. Podczas dyskusji panelowej, w której uczestniczyli historycy, literaturoznawcy i archiwiści, zauważono, że tak cenne źródło informacji, jakim są druki ulotne, traktowane jest często marginalnie; zajmują się nim najczęściej historycy życia społecznego i filologowie, każdy z własnego punktu widzenia. W czasie panelu dyskutowano o drukach ulotnych przechowywanych w wybranych górnośląskich bibliotekach, muzeach i archiwach, a wytworzonych przez różne podmioty życia społecznego zwłaszcza w XIX i XX w. Szczególną uwagę skupiły druki w formie ulotek i plakatów związanych z plebiscytem na Śląsku.