WiadomośćSzkoła Letnia St. Thomas Univeristy
(Kategoria: Z życia WTL)
Dodane przez MB
środa 12 lipiec 2017 - 17:17:50

Kim jest św. Jan Paweł II? Co Go kształtowało w okresie, w którym wzrastał w swojej ojczyźnie? Czym charakteryzowały się totalitaryzmy XX wieku na terenie Polski? Jakie są cechy charakterystyczne polskiej kultury? Na czym polega fenomen polskiej religijności? Na te i inne pokrewne pytania starali się zdobyć odpowiedź profesorowie i studenci St Thomas University z Houston USA, w ramach Szkoły Letniej (Study Abroad Group), która odbyła się w dniach od 10 do 24 czerwca. Kurs, którego zagraniczna część odbyła się w Polsce, został zainaugurowany w bieżącym roku akademickim na Teksańskim uniwersytecie, który kilka miesięcy temu podpisał umowę o współpracy i wymianie studentów oraz profesorów z Wydziałem Teologicznym UŚ. Pomysłodawcą kursu jest prof. John P. Hittinger założyciel John Paul II Forum. Amerykańscy studenci przygotowywali się do pobytu i studiowania w Polsce, uczestnicząc w wykładach na St Thomas University w Houston. Zajęcia obejmowały m. in. podstawowy kurs języka polskiego, którego znajomością mogli się wykazać podczas pobytu w Polsce.Na naszym Wydziale czekały na gości z USA dodatkowe wykłady, które pogłębiły znajomość historii, kultury i religijności naszego kraju. Ks. dr hab. Henryk Olszar wprowadził zagranicznych słuchaczy w ogólny zarys historii Polski i Śląska. Ponadto dogłębnie została naszym gościom przedstawiona historia Polski i Kościoła w czasie II wojny światowej oraz w następującym po nim okresie komunistycznego totalitaryzmu. Profesor Kathleen Haney z St Thomas University wygłosiła wykład nt. fenomenologii Edyty Stein (św. Teresy Benedykty of Krzyża). O inspiracjach literackich, które kształtowały Karola Wojtyłę/św. Jana Pawła II mówiła w swoim wystąpieniu P. Prof. UE dr hab. Aleksandra Pethe z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W ramach wykładów wyjazdowych goście z USA w Częstochowie zapoznali się z polską pobożnością Maryjną, a w Czernej i Wadowicach z duchowością karmelitańską św. Jana od Krzyża.

Nie zabrakło nawiedzenia licznych miejsc, które naznaczone są obecnością Karola Wojtyły/św. Jana Pawła II: Piekary Śląskie, Częstochowa, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Obóz KL Auschwitz, Kraków, Czerna, Tyniec, Mogiła, Nowa Huta – Bieńczyce, Warszawa ze swymi licznymi sanktuariami, zabytkami i muzeami.

Nie zabrakło przeżywanej pierwszy raz w życiu przez naszych gości procesji Bożego Ciała oraz koncertu symfonicznego w katowickiej sali NOSPR. Z kulinariów Amerykanom do gustu przypadł ślonski obiod, kołocz i pierogi w dużych ilościach.

W Warszawie nasi amerykańscy goście poprzedzili wizytę swojego prezydenta, zaznajamiając się z historią Powstania Warszawskiego pod pomnikiem na Placu Krasińskich.

Polska zaskoczyła naszych gości pobożnością, bogactwem historii i zabytków. Urzekła pięknem, spokojem, życzliwością mieszkańców, umiłowaniem tradycji i oczywiście wyśmienitą kuchnią. Padały pytania o możliwość studiowania w Katowicach, a nawet zamieszkania w naszym kraju.

Pierwsza edycja szkoły letniej zakończyła się sukcesem. Już zaplanowano kolejną sesję w przyszłym roku, a jej najlepszymi ambasadorami będą tegoroczni uczestnicy wyprawy do Polski.

Galeria zdjęć.

Źródło: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego
( http://www.wtl.us.edu.pl/news.php?extend.10428 )