WiadomośćKonferencja "Myśląc Ojczyzna… Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę"
(Kategoria: Konferencje naukowe - zapowiedzi)
Dodane przez MB
piątek 27 kwiecień 2018 - 16:27:50

Dnia 14 maja 2018 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się trzecia konferencja realizowana w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, którego inicjatorami są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Tym razem będzie to debata „Myśląc Ojczyzna… Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę”.Obywatelskość i patriotyzm to temat trzeciej konferencji organizowanej w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, którego inicjatorami są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Na projekt składa się dziesięć konferencji tematycznych podejmujących zagadnienia z zakresu życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego. Poszczególne spotkania odbywają się w różnych ośrodkach akademickich w kraju, podsumowanie przedsięwzięcia planowane jest podczas kongresu w Krakowie w 2019 roku.

Najbliższa konferencja odbędzie się 14 maja 2018 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Debata „Myśląc Ojczyzna… Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę” poświęcona zostanie tytułowym zagadnieniom oraz ich polskim formom wyrazu. Organizatorami spotkania są: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Archidiecezja Katowicka oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Program konferencji


Zgłoszenie na konferencję możliwe jest przez stronę internetową Ministerstwa.
Formularz rejestracyjny oraz program konferencji dostępne są na stronie www.nauka.gov.pl.

Zgłoszenia udziału przyjmowane są do 11 maja.

Konferencji towarzyszą wystawy:

„Śląsk – droga do Niepodległej” – wystawa została przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i dofinansowana z programu dotacyjnego Niepodległa. Upamiętnia historię Powstań Śląskich i plebiscytu, najważniejszych wydarzeń w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do odrodzonego, niepodległego Państwa Polskiego po kilkuset latach funkcjonowania pod czeską i niemiecką jurysdykcją. Ekspozycja na 25 planszach prezentuje m.in. Śląsk od zarania dziejów aż do Traktatu Wersalskiego, sprawę polską na arenie międzynarodowej w trakcie I wojny światowej, sytuację na Śląsku przed wybuchem Powstań, ich genezę i przyczyny, kalendarium wydarzeń i wystąpienia zbrojne Ślązaków w latach 1919-1921, plebiscyt na Górnym Śląsku z 20 marca 1920 roku, powitanie Wojska Polskiego w 1922 roku i ustanowienie województwa śląskiego.

„Silesius” – Merytorycznie wystawę przygotował Związek Górnośląski. Ekspozycja powstała przede wszystkim po to, by przypomnieć Polsce i Europie o Górnym Śląsku, jego różnorodności i – trwającej ponad 600 lat - wierności Polsce przez pryzmat postaci, które współtworzyły śląską historię. Wystawa była prezentowana w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Oprócz sylwetek wybitnych Ślązaków, przedstawia także architekturę Nikiszowca, obrazy śląskich malarzy nieprofesjonalnych z prywatnej kolekcji Stanisława Gerarda Trefonia, rzeźby w węglu oraz fotogramy zabrzanina Arkadiusza Goli.
Źródło: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego
( http://www.wtl.us.edu.pl/news.php?extend.10553 )